KOBİ’ler Masada Olmalı!

Tüm İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSKO) Genel Başkan İlhami Ertaş, milyonları ilgilendiren asgari ücret gündemine ilişkin “Ülkemizin geleceği ekmek teknemizin güvenliği” başlıklı bir yazılı açıklama yaptı. Ertaş, KOBİ’lerin asgari ücret tartışmalarında önemli bir muhatap olduğunu kaydederek görüşlerini paylaştı.

Ertaş, her geçen gün ağırlaşan ekonomik koşullarda ücretlerin çalışanlar için yetersiz olduğu kadar işverenler için de karşılanması zor hale geldiğini kaydetti. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“TİSKO olarak şunu açık yüreklilikle belirtmemiz gerekir ki üye iş yerlerimizde asgari ücret uygulaması tüm çalışanlar için belirleyici bir noktadadır.

KÜÇÜLMEYE GİTME GÜNDEMDE

“Mevcut durumda dahi birçok iş yerimiz personel giderlerini karşılayamadığı için küçülmeye gitme kararı aldıklarını ve bu durumda istihdamın hızla daralmasının kaçınılmaz olduğunu yüksek sesle dile getirmektedir. Bu nedenle artık farklı bir formül üzerinde uzlaşmanın zamanının geldiğini net olarak görmekteyiz. Bugüne geldiğimizde net olarak ortaya çıkan tabloda görüyoruz ki rakamlar anlamsız bir hale gelmiştir. TÜRK-İŞ’in telaffuz ettiği asgari ücret taban ücreti olmak üzere enflasyon rakamları da göz önünde bulundurularak bölgesel ve sektörel olarak yeniden belirlenmelidir.

BÖLGESEL VE SEKTÖREL ASGARİ ÜCRET

“Asgari ücret üzerindeki vergi oranlarında istihdamın geleceği düşünülerek desteklerin arttırılması kaçınılmaz hale gelmiştir. Günümüzde büyük şehirlerin koşulları ile diğer bölgelerin koşullarının aynı olmadığını görüyoruz, yukarıda belirttiğimiz gibi artık bölgesel ve sektörel asgari ücretin günümüz şartlarında ülke ekonomisinin dinamiklerini daha işlevsel hale getirecek ücret olması ile mümkün olacaktır. Bizler ülkemizin geleceği ve ekmek teknemizin güvenliği için işverenler olarak bugüne kadar elimizi taşın altına koyduk, ve koymaya devam edeceğiz. Şimdi tüm taraflardan asgari ücret konusunda gerekli adımların atılmasının bekliyoruz. Asgari ücret belirlendiği zamanlarda bizler de temsil ettiğimiz kitlelerin taleplerini dile getirmek ve atılacak adımlara katkı sunmak için masadaki yerimizi almak istiyoruz.”

AYDINLIK GAZETESİ