Müreffeh bir vatan idealimiz var ve bu ülkü, aziz Türkiye’mizin güçlü müteşebbislerinin, erkeklerinin ve kadınlarının ellerinde yükselecek. Bereketli toprakların zengin insanları olmak istiyoruz ve bunun için gerekli herşey mevcut ülkemizde. Halkımıza güveniyoruz. Büyük Türkiye pazılının her bir parçasını birlikte koyacağız yerine.

Sorunları tekrarlamayacağız, artık herkes biliyor sorunları. Biz hep çözüm önerilerini anlatacağız. Biz hep umut vereceğiz. Bu zor günlerde moral değerler daha da önem kazandı. Sorunun değil çözümün bir parçası olmak gerekiyor. Ayağa kalkmak için bu şart. İnanıyoruz, aydınlık yarınları birlikte kuracağız.

Türkiye’de üreteceğiz, Türkiye’den satacağız, Türkiye’de paylaşacağız refahı. Ekonomi demek, her şey demektir, yaşamak için, mutlu olmak için, insan varlığı için ne lazımsa onların hepsi demektir. Sanayi demektir, ziraat demektir, ticaret demektir, çalışma demektir, her şey demektir. Güçlü bir ekonomi ise ancak güçlü bir milli sanayi ile mümkün kılınabilir. Üretimde dışa bağımlılığı azalttığımız ölçüde de güçlü bir ekonomiye sahip oluruz. Eğer ekonomi güçlüyse, diğer herşey de güçlüdür. İşte buyüzden “Her fabrika bir kaledir. Üreterek büyüteceğiz memleketimizi.”

Bedenin sağlığı tüm organların normal çalışmasına bağlıdır. Ne eksik ne fazla, olması gerektiği kadar. Toprağı işleyip buğday, tütün, pamuk, şeker üreteceğiz; bilgiyi işleyip katma değerli markalar yaratacağız. Çağdaş ve çevre duyarlılığı olan bir üretim modeli yaratacağız. Karnı tok, sırtı pek bir halktan fazlası olacağız ve yine yüksek medeniyet oluşturacağız. Bizim bunları gerçekleştirecek irademiz de var, potansiyelimiz de var.

“Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı ile âtinin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.” diye halkına seslenen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, toplumun önüne koyduğu ulvi hedeflere yılmadan, yorulmadan, güçlü ve emin adımlarla ilerleyeceğiz. Buna inancımız tamdır. Önümüze çıkan tüm engelleri işte bu kararlılıkla aşarak ilerleyeceğiz. Halkı bölen hiçbir oluşumun içinde, yanında, yöresinde olmayacağız. Şunu çok iyi biliyoruz ki, biz kenetlendiğimizde aşamayacağımız engel, yenemeyeceğimiz zorluk yoktur. Bizim için imkansız, biraz zaman alır sadece.

Bizi biz yapan değerlerimizle, modern dünyanın güçlü bir üyesi olacağız. Bu hedefler ve değerler TİSKO’nun harcındaki çimentodur. Temellerimiz insanımız ve toprağımızdır. Bu binanın sağlam kolonlarıysa, dinamizmimiz, zekamız ve temiz ahlakımızdır

 

İlhami ERTAŞ

Genel Başkan